Loa Technics SB8 ghép với Amply Sunsui AU-AL 777 DG

Stereo speakers

Các điều hành viên: Zorro, ttanh, Moderators

Loa Technics SB8 ghép với Amply Sunsui AU-AL 777 DG

Gửi bàigửi bởi trathabin » 27 Tháng 6 2006, 17:14

Tôi đang sử dụng cặp loa second hand Technics SB8 ghép với Amply Sunsui AU-AL 777 DG. Vì trên loa và Amply không ghi rõ TCKT, Rất mong các Anh (Chị) cho biết các thông số kỹ thuật của cặp loa và Amply này. Chúng ghép với nhau có hợp không? Nếu không thì phương án ghép nào là tốt nhất cho mỗi thứ. Xin cảm tạ các Anh (Chị) đã chỉ giáo, :shock: :shock:
trathabin
Advanced Member

Re: Loa Technics SB8 ghép với Amply Sunsui AU-AL 777 DG

Gửi bàigửi bởi ngtatliem » 02 Tháng 7 2006, 23:03

trathabin đã viết:Tôi đang sử dụng cặp loa second hand Technics SB8 ghép với Amply Sunsui AU-AL 777 DG. Vì trên loa và Amply không ghi rõ TCKT, Rất mong các Anh (Chị) cho biết các thông số kỹ thuật của cặp loa và Amply này. Chúng ghép với nhau có hợp không? Nếu không thì phương án ghép nào là tốt nhất cho mỗi thứ. Xin cảm tạ các Anh (Chị) đã chỉ giáo, :shock: :shock:

Thông số đây Bác À:

SANSUI AU-α 777DG
\ 96,500 (around 1989)

The pre- main amplifier which loads the D/A converter of MASH system.

D? In the A converter section, New L.D.C.S due to MASH system (linear & direct D/A [konbashiyonshisutemu]) it is on-board.
MASH system with the D/A conversion system which designates the frequency by the quartz oscillator as standard of conversion, converts the digital signal to the analog signal of high accuracy instantaneously with higher-order over sampling and 3 following [noizushiepingu], it has the feature that occurrence of zero cross strains and the nonlinear strain does not occur in principle.
With AU-α 777DG, in order to utilize the precision whose MASH system is high, it has the precision which is close to the quartz oscillator, furthermore it adopts the lithium tantalite element whose lock range is wide, individual linear & direct D/A [konbashiyonshisutemu] (L.D.C.S) with has done.
With New L.D.C.S, furthermore total we assure upgrade from the peripheral circuit, SN ratio furthermore have improved.

In the power source section, the digital circuit and the analog circuit we load private trance respectively, the separation which it is thorough from the power source section is done.
Because of this, mixture to the analog section of digital peculiar electromagnetic wave pulse and the like is prevented.

We adopt the α-X balance circuit which poured individual know-how to the amplifier section, the circuit itself has cancelled noise and the strain with balance operation.

The power source section is put the center, power unit the twin monaural construction which left and right symmetrically arranges is adopted. Because of this, the seal doing the digital circuit outside the left channel unit, it arranges, furthermore as for the analog input section the seal doing outside the right channel unit, because it is arranged, the digital section and the analog section are separated clearly.

In order the sound quality and convenience to be compatible, the remote controller which adopts the direct access rotary switch has belonged, the volume due to 6 connected volume up-down and, source change has become possible.

Source direct operation, function of the wreck selector and the direct access rotary switch etc is loaded.

The gold-plating input terminal, the polarity indicatory attaching pole the power cord/code, the AC outlet is adopted thickly.

There was a side wood with the difference sale.

Rating of type Type α-X [baransudo] [integuretetsudodejitaruanpu]
<Digital>
Frequency characteristic 4Hz~20kHz ±0.5dB
SN ratio Above 108dB (EIAJ)
High frequency distortion factor 0.003% or less
Digital input level 0.5Vp-p/75Ω
Optical input 660nm (luminous wave length)
<Power>
Effective output (10Hz~20kHz and both ch operation) 105W+105W (6Ω)
90W+90W (8Ω)
Dynamic power 230W (2Ω)
220W (4Ω)
155W (6Ω)
All the harmonic distortion factors (at the time of effective output) 0.003% or less (8Ω)
Cross modulation distortion factor 0.003% or less (8Ω)
Damping factor 150 (8Ω)
Frequency characteristic (1W) DC~200kHz +0 -3dB
TIM strain (SAWTOOTH) Below measurement limiting value
Through late 180V/μsec
Rise time 0.6μsec
<Pre>
Input sensitivity/impedance (1kHz) Phono MM: 2.5mV/47kΩ
Phono MC: 300μV/100Ω
CD, Tuner, Line and Tape/DAT1, 2 and 3: 150mV/20kΩ
Phono maximum permissible input MM (THD 0.01%): 210mV
MC (THD 0.1%): 21mV
Frequency characteristic Phono MM: 20Hz~20kHz ±0.2dB
CD, Tuner, Line and Tape/DAT1, 2 and 3: DC~200kHz +0 -3dB
SN ratio (A network) Phono MM: Above 88dB
Phono MC: Above 70dB
CD, Tuner, Line and Tape/DAT1, 2 and 3: Above 110dB
Tone control Bass: ±6dB (50Hz)
Treble: ±6dB (15kHz)
Sub sonic filter 16Hz (- 3dB) and 6dB/oct
Loudness +6dB (50Hz) and +4dB (10kHz)
<Synthesis>
Rated electric power consumption 250W
External size Width 430× height 163× depth 450mm
Weight 18.2kg

Loa thì em chỉ tìm được SB3,SB7,SB10 chứ SB8 hỏng có!
Kính!
Hình đại diện của thành viên
ngtatliem
Advanced Member

Gửi bàigửi bởi trathabin » 03 Tháng 7 2006, 15:01

Cảm ơn Bác Liêm nhé!
Bác thật nhiều tài qúa, hỏi gì cũng rành, thế này thì anh em VNAV được nhờ nhiều rồi. Nếu sau này có về em SB8 thì Bác cho E biết với nhé. Thanks
trathabin
Advanced Member

Gửi bàigửi bởi Mua_dong_chua_anh86 » 16 Tháng 7 2006, 13:55

Có phải cặp loa của anh đây ko ạ?
Year(s):81-85
Design Principle, Enclosure or System Type:Bass Reflex
Woofer Diameter, in:13
Midrange Type and Diameter, in:3.25, comb
Tweeter Type and Diameter, in :1.125, comb
Anechoic Frequency Response, Hz to kHz, + dB :34-125 (~SB7)
SPL, 1 Watt/ 1Meter, dB :94
Recommended Minimum Amp Power, Watts :20
Impedance,Ohms Nominal/Minim :8
Dimensions, Inches (To Nearest Inch)WxDxH :16x28x15
Net Weight, lbs :59.5
MSRP, US$, Each (Unless noted otherwise :650.00
em chir biết thế thôi anh hai ạ.
Kính kong
Bạn không được cấp phép để xem tập tin đính kèm trong bài viết này.
Mua_dong_chua_anh86
Registered Member

Gửi bàigửi bởi ngtatliem » 17 Tháng 7 2006, 08:12

trathabin đã viết:Cảm ơn Bác Liêm nhé!
Bác thật nhiều tài qúa, hỏi gì cũng rành, thế này thì anh em VNAV được nhờ nhiều rồi. Nếu sau này có về em SB8 thì Bác cho E biết với nhé. Thanks

Ái ái Bác đừng nói thế, em không dám nhận, em chỉ là bậc đàn em trong này thôi, còn phải học nhiều nhưng tính em biết gì nói đó thành thử nhiều khi mấy cái bác hỏi toàn em biết nên làm luôn vậy :lol: !
Chúc Bác khoẻ!
The grand essentials to happiness in this life are something to do, someone to love and something to hope for...........
VNAV - Kết Nối Đam Mê!
ngtatliem
Advanced Member

Gửi bàigửi bởi special one » 16 Tháng 10 2008, 08:20

Nghe mãi mà chẳng biết đang nghe gì :(
special one
Advanced Member

Gửi bàigửi bởi trathabin » 16 Tháng 10 2008, 08:35

special one đã viết:SB8 Của Bác đây ạ.
http://www.vintagetechnics.stereomanual ... rs/sb8.htm

Cám ơn thông tin của Bác về em Speaker Technics Sb-8. Em ở với em này được gần 03 năm và đã ly dị em nó gần 01 năm rồi, đôi khi cũng vẫn thương nhớ giọng hát ngọt ngào của em nó. Từ khi ly dị em SB-8 em đã kịp cưới thêm 2 em rồi đó là JBL 4410A và JBL 4425 :D . Kính
trathabin
Advanced Member

Quay về Loa

Ai đang trực tuyến?

Đang xem chuyên mục này: CPham, ducthanh123, minhnhon, nothao, rebel250, tran minh phuong, Viphac67 khách